STM32F207IET6 OverviewThis Microcontroller comes in a 176-LQFP package. This Microcontroller has 140 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in STM32F2 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 512KB 512K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M3 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 176 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 512kB memory size. You can find alternatives through the base part number STM32F207. MCU's frequency is 120MHz. The pin number of the component remains 176. It has 14 timers/counters. It counts 176 pins. It has a ARM core architecture integrated into it. It programs in 136 Programmable I/O. It enjoys 2 UART channels. It has a total of 24 ADC channels. 4 PWM channels are used by the device. 3 I2C channels are integrated by the part.
STM32F207IET6 Features176-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F207IET6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F207IET6 Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F2 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 526mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F207 |
| Pin Count | 176 |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of Programmable I/O | 136 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 22.2mm |
| Width | 24.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |