STM32F302CCT6 OverviewPackaged in a 48-LQFP format, this MCU is available in a compact size. There are 37 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The STM32F3 series includes this electrical component. There is 256KB 256K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a ARM® Cortex®-M4 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 48 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. 256kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number STM32F302. In the case of 72MHz frequency operation, it can perform efficiently. The chip has 48 pins. This device is embedded with a CORTEX-M4F processor family, which is a powerful and efficient CPU. With ARM core architecture, it offers high performance. A total of 8 ADC channels are present in this device. There are 6 PWM channels that are used by the device. An 2-channel PWM controller is used by the device.
STM32F302CCT6 Features48-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F302CCT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F302CCT6 Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F3 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F302 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 37 |
| RAM Size | 40K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 9x12b; D/A 1x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7.2mm |
| Width | 7.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |