STM32F303RDT6 OverviewThe package has a 64-LQFP shape. With 51 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The STM32F3 series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 384KB 384K x 8. There's a ARM® Cortex®-M4 Core Processor inside. There are 64 terminations on the IC chip. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. Its memory size is 384kB. It is possible to find alternatives to the base part number STM32F303 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 72MHz. It is possible to access the 64 pins on the chip. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the CORTEX-M4F CPU. This device features a ARM core architecture.
STM32F303RDT6 Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F303RDT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F303RDT6 Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F303 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 384kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 80K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 384KB 384K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 76.9mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 22x12b; D/A 2x12b |
| ROM (words) | 393216 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |