STM32F373C8T6 OverviewA 48-LQFP package is included. In total, it has 36 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. STM32F3 series components belong to this electrical component. Its program memory size is 64KB 64K x 8. There is a ARM® Cortex®-M4 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 48 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has YES DMA channels. 64kB memory size belongs to the part. STM32F373 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 72MHz, as long as it is operated at a low power consumption. On the chip, there are 48 pins that are accessible. A total of 14 timers/counters are included in the package. A total of 48 pins are present. Devices based on the CORTEX-M4F series of CPUs are embedded in the device. It is built on a ARM core architecture. A total of 1 PWM channels are used by the device. Devices like this use an 2-channel PWM controller.
STM32F373C8T6 Features48-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F373C8T6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F373C8T6 Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F3 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 364mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F373 |
| Pin Count | 48 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 36 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 75.7mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 1x12b, 3x16b; D/A 3x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |