STM32F429BGT6 OverviewPackaged in a 208-LQFP format. A total of 168 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. A STM32F4 series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 1MB 1M x 8 bytes, which is the size of the program. With a ARM® Cortex®-M4 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 208 terminations on the IC chip, which means there are 208 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. The system has YES channels for DMA communication. There is 1MB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number STM32F429 to find them. At a frequency of 180MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 208 pins. There are 14 timers/counters in this device. The CORTEX-M4F CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. It is equipped with a ARM core architecture which is integrated into it.
STM32F429BGT6 Features208-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F429BGT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F429BGT6 Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Max Power Dissipation | 1.053W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 180MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F429 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 168 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 123mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |