STM32F746NEH6 OverviewThere is a 216-TFBGA package available. The board has 168 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. STM32F7-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 512KB 512K x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M7 Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 216. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. A total of YES DMA channels are available. This IC part has a memory size of 512kB. There are a number of alternatives to the base part number STM32F746 that you can find. Performing well when operated at frequency 216MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 216 pins that can be accessed.
STM32F746NEH6 Features216-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32F746NEH6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F746NEH6 Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 216-TFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 216 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F7 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 216 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 216MHz |
| Base Part Number | STM32F746 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 168 |
| RAM Size | 320K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SAI, SD, SPDIF-Rx, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Address Bus Width | 24 |
| External Data Bus Width | 8 |
| Length | 13mm |
| Width | 13mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |