STM32F756IGK6 OverviewIn a 201-UFBGA package, the MCU is available. 140 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F7 series components make up this electrical component. 1MB 1M x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M7 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 176 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 1MB is the memory size of the part. The base part number STM32F756 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 216MHz. Located on the chip are 176 pins. The clock has 15 timers or counters on it. It has built-in FLASH, OTP memory. There is an integrated ARM core architecture in it. A total of 24 channels of ADC are available on this device. The device uses 6 PWM channels.
STM32F756IGK6 Features201-UFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32F756IGK6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F756IGK6 Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 201-UFBGA |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F7 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 216MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F756 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 320K x 8 |
| Memory Type | FLASH, OTP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD, SAI, SPDIFRX, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 15 |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of USB Channels | 2 |
| Height | 500μm |
| Length | 10.05mm |
| Width | 10.05mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |