STM32W108CCU73TR OverviewBecause of its outstanding performance, it is the perfect choice for RF4CE, Remote Control.Due to the benefits of saving space, it is available in the 48-UFQFN Exposed Pad package.The way of mounting it is Surface Mount.Tape & Reel (TR) is the package that contains it.The device has a single core processor.Maintain a temperature of -40°C~105°C while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (256kB).As a result of the 1.18V~3.6V supply voltage, high efficiency is possible.There are 24 I/Os on the board.A component with the same part number as STM32W108 can be compared to other similar components.The terminals are positioned at (0).This device is part of the controller series STM32W.This circuit consists of 48 terminations.The STM32 series contains this electrical component.In data storage, FLASH is used as the memory type.A total of 48 pins are used in its construction.A core architecture of ARM is used.Microcontroller is highly efficient when Microcontroller works at a frequency of 12MHz.The number of timers and counters is 2.CPU family CORTEX-M3 comprises the part.
STM32W108CCU73TR Features48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
STM32W108CCU73TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32W108CCU73TR Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Applications | RF4CE, Remote Control |
| Voltage - Supply | 1.18V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 12MHz |
| Base Part Number | STM32W108 |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART |
| Number of I/O | 24 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | I2C |
| Program Memory Type | FLASH (256kB) |
| Bit Size | 32 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Controller Series | STM32W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |