STM-S3-19.44MHZ OverviewThe Bulk package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Through Hole is recommended. There are 24 terminations in it. The part provides a voltage of 5V volts. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 19.44MHz. Temperatures can be varied in the 0°C~50°C range. Depending on the component, a voltage of 5V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Stratum. The Through Hole mounting method is recommended. There are 24 pins on this device. The series number of a part is STM-S3. This device uses a TELECOM CIRCUIT telecom IC.
STM-S3-19.44MHZ FeaturesMounting Type: Through Hole
Include 1 Circuits
with 24 Pins
STM-S3-19.44MHZ ApplicationsThere are a lot of Connor-Winfield
STM-S3-19.44MHZ application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP Module |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | 0°C~50°C |
| Packaging | Bulk |
| Series | STM-S3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 24 |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | PIN/PEG |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 19.44MHz |
| Input | TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Main Purpose | Stratum |
| RoHS Status | RoHS Compliant |