STMPE610QTR OverviewHoused in a Tape & Reel (TR) package.Dispatched with the 16-VFQFN Exposed Pad package.For better data acquisition performance the device adapts I2C, Serial, SPI interface.The part is mounted in the Surface Mount.If your meter doesn't read 1.65V~3.6V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.The average operating temps for this chip should be -40°C~85°C.There are 16 terminals in total, which has their own funcitions.STMPE610 is the base part number of this device.In total, there are 16 pins of the part.It provides with External voltage reference.To enhance design flexibility, Surface Mount is adpated to this product.Normal function status of the part requires 500nA supply current.To fully run this gadget, a supply voltage of 1.8V is recommended.For more information, please refer to the official website: S-Touch™ series/family/product line.It runs on a supply voltage of 3.3V.TELECOM CIRCUIT is in use to achieve proficient telecom data acquistion.
STMPE610QTR FeaturesSTMPE610QTR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STMPE610QTR Touch Screen Controllers applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Weight | 57.09594mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | S-Touch™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | STMPE610 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, Serial, SPI |
| Operating Supply Current | 500nA |
| Nominal Supply Current | 2.8mA |
| Sampling Rate | 180 ksps |
| Max Frequency | 400kHz |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |