STMPE812ABJR OverviewA Tape & Reel (TR) package is used to house this item.It was included in the 12-WFBGA, WLCSP package that was sent out.The device adapts a I2C interface to improve the performance of data acquisition.It is mounted in the Surface Mount axis of the machine.As this unit is designed to read the supply voltage as 1.65V~3.6V, you better redo the circuit if you are not able to read it.For this chip, the average operating temperature should be -40°C~85°C degrees Celsius.The total number of terminals is 12, and each of them has its own set of functions.In this case, STMPE812 is the base part number for the device.The part has a total of four 12 pins in total.As a result, it provides a voltage reference for Internal.This data acquisition device has 12-pin connectors suitable for a variety of applications.This linear device can be operated at a voltage of 1.65V which is the lowest voltage that may be applied.In order to enhance the flexibility of this product, Surface Mount has been adapted.In order to supply the part, it is not allowed to supply voltages exceeding 3.6V.In addition to that, it is also used as an integrated circuit for consumer products.If you would like to find out more information, please visit the official website: S-Touch™ series/family/product line.A power supply of type 1.8/3.3V is required for the part.
STMPE812ABJR FeaturesSTMPE812ABJR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STMPE812ABJR Touch Screen Controllers applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFBGA, WLCSP |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | S-Touch™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Number of Terminations | 12 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | STMPE812 |
| Pin Count | 12 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Interface | I2C |
| Nominal Supply Current | 100μA |
| Data Rate | 400 kbps |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | Internal |
| Length | 2.17mm |
| Height Seated (Max) | 0.715mm |
| Width | 1.67mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |