STMUX1800EQTR OverviewThis device is packaged in {0}.
STMUX1800EQTR FeaturesSTMUX1800EQTR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STMUX1800EQTR Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 42 |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | 10/100/1000, Bi-Directional, LAN |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 42 |
| Resistance | 6.5Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Audio, Telecommunications, Video |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | STMUX1800 |
| Pin Count | 42 |
| Number of Channels | 11 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 150μA |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | 600MHz |
| On-State Resistance (Max) | 6.5Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Number of Output Lines | 8 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| Length | 9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |