DescriptionThe STR-X6729 is a quasi-resonant topology IC designed for SMPS applications. It shows lower EMI noise characteristics than conventional PWM solutions, especially at greater than 2 MHz. It also provides a soft-switching mode to turn on the internal MOSFET at close to zero voltage (VDS bottom point) by use of the resonant characteristic of primary inductance and a resonant capacitor.Features and Benefits▪ Quasi-resonant topology IC => Low EMI noise and soft switching
▪ Bottom-skip mode => Improved system efficiency over the entire output load by avoiding increase of switching frequency
▪ Standby mode => Lowers input power at very light output load condition
▪ Avalanche-guaranteed MOSFET => Improves system-level reliability and does not require VDSS derating
▪ 450 VDSS / 0.189 Ω RDS(on)
▪ Various protections => Improved system-level reliability
▫ Pulse-by-pulse drain overcurrent limiting
▫ Overvoltage Protection (bias winding voltage sensing), with latch
▫ Overload Protection with latch
▫ Maximum on-time limitApplications include the following:▪ Set Top Box
▪ LCD PC monitor, LCD TV
▪ Printer, Scanner
▪ SMPS power supplies
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | STR-X6700 |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | TO-3P-7 Fullpack, Formed Leads |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | TO-3PF-7 |
| Watt | 360W |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 450V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 18.2V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 9.7 V ~ 35 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | 19kHz ~ 25kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load, Over Voltage |
| Control-Features | Soft Start |