STSPIN32F0252TR OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Home & Industrial.As a result, it is available in the 64-TQFP Exposed Pad package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a ARM® Cortex®-M0 core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~125°C TJ.Memory type FLASH (32kB) is used for program memory.Using the 9V~20V supply voltage allows for high efficiency.21 I/Os are present on the device.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the STM32F031x6x7 series.In the STSPIN32F025x series, this electrical component is found.The gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT as its uPs/uCs/peripheral IC.
STSPIN32F0252TR Features64-TQFP Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
STSPIN32F0252TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STSPIN32F0252TR Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Series | STSPIN32F025x |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Home & Industrial |
| Voltage - Supply | 9V~20V |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART |
| Number of I/O | 21 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Controller Series | STM32F031x6x7 |