SVF522R2K1CMK4 OverviewPacked in 364-LFBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 2 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around -40°C~85°C TA. It comes from the Vybrid, VF5xxR series. This CPU is cored with a ARM® Cortex®-A5 + Cortex®-M4 processor. This CPU uses LPDDR2, DDR3, DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features CAN, I2C, IrDA, LIN, MediaLB, SCI, SDHC, SPI, UART/USART interfaces. This CPU runs I/O at 3.3V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with SVF522. There are 364 terminations totally. With a 3.3V voltage supply, the part should be turned on and run. The supply voltage should not exceed 3.6V. This CPU has a wide external data Bus width of 16.
SVF522R2K1CMK4 FeaturesARM® Cortex®-A5 + Cortex®-M4 Core
SVF522R2K1CMK4 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
SVF522R2K1CMK4 Microprocessor applications.
Measurement and control field
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Package / Case | 364-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Vybrid, VF5xxR |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 364 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SVF522 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B364 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Speed | 400MHz, 133MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A5 + Cortex®-M4 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 16 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | Yes |
| RAM Controllers | LPDDR2, DDR3, DRAM |
| USB | USB 2.0 OTG + PHY (1) |
| Additional Interfaces | CAN, I2C, IrDA, LIN, MediaLB, SCI, SDHC, SPI, UART/USART |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| Security Features | ARM TZ, Hashing, RNG, RTC, RTIC, Secure JTAG, SNVS, TZ ASC, TZ WDOG |
| Display & Interface Controllers | DCU, GPU, LCD, VideoADC, VIU |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |