SX8650ICSTRT OverviewA Tape & Reel (TR) package is used to house this item.It was included in the 12-UFBGA, WLCSP package that was sent out.The device adapts a I2C interface to improve the performance of data acquisition.It is mounted in the Surface Mount axis of the machine.As this unit is designed to read the supply voltage as 1.65V~3.7V, you better redo the circuit if you are not able to read it.For this chip, the average operating temperature should be -40°C~85°C degrees Celsius.The total number of terminals is 12, and each of them has its own set of functions.In this case, SX865 is the base part number for the device.The part has a total of four 12 pins in total.As a result, it provides a voltage reference for Internal.This data acquisition device has 12-pin connectors suitable for a variety of applications.In order to enhance the flexibility of this product, Surface Mount has been adapted.The supply voltage of 1.8V is recommended in order for this gadget to run properly.As long as a current of 105μA is applied to this device, it will work in compliance with its designed specifications.The BASEBAND CIRCUIT system is used to acquire telecom data efficiently and effectively.
SX8650ICSTRT FeaturesSX8650ICSTRT ApplicationsThere are a lot of Semtech Corporation
SX8650ICSTRT Touch Screen Controllers applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-UFBGA, WLCSP |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.7V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SX865 |
| Pin Count | 12 |
| Interface | I2C |
| Current - Supply | 105μA |
| Telecom IC Type | BASEBAND CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | Internal |
| Length | 2mm |
| Height Seated (Max) | 0.625mm |
| Width | 1.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |