SX8652IWLTRT OverviewPackaged in a Cut Tape (CT)-type enclosure.As part of the 14-WFDFN Exposed Pad package, it has been dispatched.SPI interface is used for better data acquisition performance.It is mounted in Surface Mount-axis.If your meter does not show 1.65V~3.7V for the supply voltage in the manner in which this unit is designed, it is recommended that you redo the circuit.It is expected that this chip will operate at an average operating temperature of -40°C~85°C.In total, there are 14 terminals, each of which has its own functions and characteristics.This device has the part number SX865 as its base part number.It consists of 14 pins in total.A voltage reference based on Internal is provided.For specialized data acquisition applications, this 14-pin device is the perfect choice.In order to enhance the design flexibility of this product, Surface Mount is added to it.10mA supply current is required for normal operation of the part.It is recommended that a supply voltage of 1.8V is used in order to fully operate this gadget.As part of the acquisition process of telecom data, BASEBAND CIRCUIT is being used.
SX8652IWLTRT FeaturesSX8652IWLTRT ApplicationsThere are a lot of Semtech Corporation
SX8652IWLTRT Touch Screen Controllers applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 14 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SX865 |
| Pin Count | 14 |
| Interface | SPI |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Telecom IC Type | BASEBAND CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 or 5 Wire Resistive |
| Voltage Reference | Internal |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |