SX8661I07ZULTRT OverviewIn order to package it, Tape & Reel (TR) materials are used. Surface Mount is used for mounting it on the PCB. In the electronic industry, 28-VFQFN's low package cost contributes significantly to its popularity. The 2.7V~3.6V Supply Voltage ensures the normal operation of the device. 8 is used as an input. It belongs to the Type Buttons for standard grade applications. Keeping its operational temperature at -40°C~85°C is always a good idea. This system is supplied with current by 200μA. This part has a resolution of 10 b. There is a SX866 at the center of the gadget's greatest component.
SX8661I07ZULTRT Features28-VFQFN package
SX8661I07ZULTRT ApplicationsThere are a lot of Semtech Corporation
SX8661I07ZULTRT Capacitive Sensors applications.
Gesture Recognition
Automotive Door I Kick Sensors
Automotive Rain Sensor
Remote and Direct Liquid Level Sensor
High-resolution Metal Profling
Rain I Fog I Ice I Snow Sensor
Material Size Detection
Material Stack Height
Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
Collision Avoidance
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Buttons |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | SX866 |
| Body Length or Diameter | 4mm |
| Body Breadth | 4 mm |
| Interface | I2C |
| Current - Supply | 200μA |
| Number of Inputs | 8 |
| Resolution | 10 b |
| Proximity Detection | Yes |
| Body Height | 0.6mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |