SX8723SWLTDT OverviewThe package contains materials from Tape & Reel (TR).The 16-WQFN Exposed Pad package is used to save space.Since it is a type of Data Acquisition System (DAS), it is capable of providing superior performance.As a mounting method, Surface Mount is employed.In order to avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be maintained at -40°C~125°C.The input type of the program is Differential.A 16 termination is used to prevent signals from reflecting off the transmitter end of the cable.Its base part number of SX872 can be used to locate related electronic parts.The system is configured with 1 functions.The device operates at a voltage of 3V.This is a type of electronic device with 16-pins.The pins of the 16 component are designed to perform the function for which they were designed.Sensor and detector interface is mounted in the direction of Surface Mount.The output type is Digital.Sensor and detector interface has been optimized for operation at 2.5/5V power supplies.In addition to being a member of the ZoomingADC™ series, it provides the designer with an extremely efficient and reliable device that can be used in a wide range of applications.
SX8723SWLTDT FeaturesWith 3V channels
SX8723SWLTDT ApplicationsThere are a lot of Semtech Corporation
SX8723SWLTDT applications of sensor and detector interfaces.
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | ZoomingADC™ |
| Published | 2013 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SX872 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Digital |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Interface | I2C |
| Number of Bits | 16 |
| Input Type | Differential |
| Sampling Rate | 0.000483 MHz |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Analog Input Voltage-Max | 2.42V |
| Output Format | SERIAL |
| Analog Input Voltage-Min | -2.42V |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |