SY10ELT22LZC TR OverviewIn the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it is embedded.Tape & Reel (TR) is the way it is packaged.Level translators is configured wlevel translatorsh an output of Differential.Mixed Signal is the translator type of this electrical device.Surface Mount is used to mount this electronic part.Unidirectional is the Channel type of this electrical device.A temperature of 0°C~85°C TA is used for operation.In order to achieve its superior flexibility, 1 circuits are used.A transmission line can be terminated with 8 terminations.Level translators is possible to determine Level translatorss related parts using the base part number 10ELT22.Level translators is powered by a 3.3V supply.This is a device from the 10ELT series.Electronic parts with 1 bits are designed for this application.For normal operation, Vsup must be above 3V.
SY10ELT22LZC TR Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 circuits
10ELT series
SY10ELT22LZC TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY10ELT22LZC TR voltage translators & level shifters applications.
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | 10ELT22 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 10ELT |
| Published | 2008 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | 10ELT22 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Output Type | Differential |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Bits | 1 |
| Data Rate | -- |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Channel Type | Unidirectional |
| Output Signal | PECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | TTL |
| Channels per Circuit | 2 |
| Output Latch or Register | NONE |
| Features | -- |
| Delay-Max | 0.6 ns |
| Length | 4.93mm |
| Width | 3.94mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |