SY56034ARMG-TR OverviewThe device is contained within the {0} package.
SY56034ARMG-TR FeaturesSY56034ARMG-TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY56034ARMG-TR Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Schedule B | 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | SY56034 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Precision Edge® |
| Published | 2016 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Networking |
| Subcategory | Communication & Networking ICs |
| Base Part Number | SY56034A |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Operating Supply Current | 100mA |
| Logic Function | Multiplexer |
| Supply Type | Single |
| Product Type | Analog & Digital Crosspoint ICs |
| -3db Bandwidth | -- |
| On-State Resistance (Max) | -- |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | -- |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.2V 1.8V 2.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | -- |
| Product | Digital Crosspoint Switches |
| Features | -- |
| Product Category | Analog & Digital Crosspoint ICs |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |