SY89250VMG-TR OverviewPacking is accomplished by using Tape & Reel (TR).You can find it in the 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® package.Providing a voltage of 3.3V 5V ensures proper function of the device.Electronic parts mounted in the way of Surface Mount are referred to as this type.An operating temperature of -40°C~85°C has been set for the device.Memory has a bit size of --.Electronic parts from the SY89 series share a number of similarities.On the basis of its base part number 89250, several related parts can be found.The total number of pins on the component is 8.Surface Mount is used for mounting.It is constructed from 8 pins.Keeping the minimum supply voltage at 3V can maintain normal operation.A maximum supply voltage of 5.5V can maintain normal use.The item falls under the Logic ICs subcategory.In order to operate the device, a voltage supply of 5V is required.There is one important point to note, which is that the operating temperature of the device should not exceed 85°C.Operating temperature should be at least -40°C and not lower.No external factors affect its consumption of - current.There are 1 receivers in its configuration.To meet its specific requirements, there are 1 Output output lines.
SY89250VMG-TR FeaturesSY89250VMG-TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY89250VMG-TR Specialty Logic ICs applications.
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
Desktop radio
Clock radio
Tuner
Portable radio
Car radio
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MLF® (2x2) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | VDFN |
| Category | Enhanced Differential Receiver |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | SY89250 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SY89 |
| Published | 2005 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Logic ICs |
| Supply Voltage | 3.3V 5V |
| Base Part Number | 89250 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 46 mA |
| Nominal Supply Current | 46mA |
| Number of Bits | -- |
| Quiescent Current | - |
| Logic Function | Receiver |
| Logic Type | Differential Receiver |
| Product Type | Buffers & Line Drivers |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Input Lines | 1 Input |
| Number of Output Lines | 1 Output |
| Number of Receivers | 1 |
| Product Category | Buffers & Line Drivers |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |