SY89297UMH OverviewIt is packaged using Tube for cost-effectiveness. The 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF® package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 2.375V~2.625V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features 0°C~75°C operating temperature. It is configured with 1024 taps/steps. A number of related parts with the same base part number SY89297 are universally preferred for a wide range of applications. It provides all benefits of the subcategory of Clock & Timer ICs. It is mounted in the way of Surface Mount. It is designed with the arrangement of 24 pins. Its supplier device package is 24-QFN (4x4). It operates with the supply voltage of 2.5V for specific applications. The maximum operating temperature should be kept at 75°C to ensure noemal operation. The minimum operating temperature should be kept at 0°C to ensure noemal operation. It belongs to the Precision Edge® series that are the most important electronic devices. It supports the maximum supply voltage of 2.625V. It supports the minimum supply voltage of 2.375V.
SY89297UMH FeaturesSupply voltage at Tube volts
With 2.5V I/O
Mounting Type: Precision Edge®
Clock Frequency: 2.375V
SY89297UMH ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY89297UMH Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF® |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | SY89297 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| RoHS | Compliant |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2.375(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 2.625(V) |
| Number of Independent Delay Inputs | 2 |
| Product Depth (mm) | 4(mm) |
| Package Type | MLF |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Manufacturer | Microchip |
| Published | 2008 |
| Series | Precision Edge® |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | 0°C~75°C |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Depth | 4mm |
| Base Part Number | SY89297 |
| Pin Count | 24 |
| Function | Multiple, Programmable |
| Operating Temperature (Max) | 75C |
| Operating Temperature (Min) | 0C |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Product Type | Delay Lines / Timing Elements |
| Number of Taps/Steps | 1024 |
| Number of Independent Delays | 2 |
| Delay to 1st Tap | 2ns |
| Available Total Delays | 2ns ~ 7.5ns |
| Tap Increment | 5ps |
| Product Category | Delay Lines / Timing Elements |
| Product Length (mm) | 4(mm) |
| Width | 4mm |
| Length | 4mm |
| Height | 830μm |
| Product Height (mm) | 0.83(mm) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |