SY89327LMG-TR OverviewLevel translators is integrated into the 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® package.Level translators is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The output it is configured with uses Differential.The translator type of this electrical device is Mixed Signal.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The Channel type of this electrical device is Unidirectional.The operating temperature is -40°C~85°C TA.1 circuits are used to achieve its superior flexibility.According to the base part number 89327, its related parts can be founded.Level translators is equipped wLevel translatorsh 8 pin count.Level translators is a type of FPGA belonging to the SY89 series.Level translators is designed wLevel translatorsh 8 pins.Level translators supports the maximal supply voltage of 3.6V.Level translators operates wLevel translatorsh the minimal supply voltage of 3V.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.This part is included in Logic ICs.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.The operating temperature should be higher than -40°C.The operating temperature should be lower than 85°C.
SY89327LMG-TR Features8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® package
1 circuits
8 pin count
SY89 series
8 pins
SY89327LMG-TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SY89327LMG-TR voltage translators & level shifters applications.
Enterprise and communications
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MLF® (2x2) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | QFN |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| RoHS | Details |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Manufacturer | Microchip |
| Logic Family | ECL |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | SY89327 |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Turn-On Delay Time | 400 ps |
| Schedule B | 8542390000 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SY89 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | CML/CMOS/HSTL/LVDS/SSTL/TTL to LVPECL |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Logic ICs |
| Base Part Number | 89327 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Propagation Delay | 400 ps |
| Turn On Delay Time | 400 ps |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Logic Type | Translator |
| Product Type | Translation - Voltage Levels |
| Channel Type | Unidirectional |
| Translation | TTL/CMOS/LVDS/HSTL/CML to LVPECL |
| Output Signal | LVPECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | CML, CMOS, HSTL, LVDS, TTL |
| Channels per Circuit | 1 |
| Features | - |
| Product Category | Translation - Voltage Levels |
| Height | 850μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |