T1014NSE7MQA OverviewThe microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 780-FBGA. There are 1 Core 64-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~105°C TA should be understood. This is part of the QorIQ T1 series. The CPU is powered by a PowerPC e5500 core. There are DDR3L, DDR4 RAM controllers on this CPU. This microprocessor features I2C, MMC/SD, PCIe, SPI, UART interfaces to better serve its users. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. To date, there have been 780 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 1V. An architecture based on 64 bits is used. A maximum supply current of 1.03V is available. With a width of 64, this CPU has a wide external data bus. There is a clock frequency of 133.33MHz on the microprocessor.
T1014NSE7MQA FeaturesPowerPC e5500 Core
64-Bit Structure
T1014NSE7MQA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
T1014NSE7MQA Microprocessor applications.
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 780-FBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Series | QorIQ T1 |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.03V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.97V |
| Speed | 1.2GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e5500 |
| Clock Frequency | 133.33MHz |
| Bit Size | 64 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Integrated Cache | YES |
| Ethernet | GbE (8) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 64-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3L, DDR4 |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | I2C, MMC/SD, PCIe, SPI, UART |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure Debug, Tamper Detection, Volatile key Storage |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.07mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |