T4161NXN7QTB OverviewThe embedded microprocessor has been packed in 1932-BBGA, FCBGA for convenient overseas shipping. A CPU with 8 Core 64-Bit cores and width 8 Core 64-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around -40°C~105°C TA is determined. This is a member of the QorIQ T4 series. With a core count of PowerPC e6500, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DDR3, DDR3L RAM controllers. With its I2C, MMC/SD, PCIe, RapidIO, SPI, UART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. Its external data bus width is 64. CPU microprocessor clock frequency is 133.3MHz.
T4161NXN7QTB FeaturesPowerPC e6500 Core
T4161NXN7QTB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
T4161NXN7QTB Microprocessor applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 1932-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Series | QorIQ T4 |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A991.A.1 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Terminal Pitch | 1mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1932 |
| Speed | 1.8GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e6500 |
| Clock Frequency | 133.3MHz |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Ethernet | 1Gbps (13), 10Gbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 8 Core 64-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | I2C, MMC/SD, PCIe, RapidIO, SPI, UART |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure Debug, Tamper Detection, Volatile key Storage |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 45mm |
| Height Seated (Max) | 3.33mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |