T4240NSN7TTB OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 1932-BBGA, FCBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 12 Core 64-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~105°C TA. The QorIQ T4 series contains it. A PowerPC e6500 processor powers this CPU. DDR3, DDR3L RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has I2C, MMC/SD, PCIe, RapidIO, SPI, UART interfaces to serve you better. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. In the case of a 1.025V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. The maximum supply current is 1.055V. The external data bus width of this CPU is 64. 133.3MHz is the clock frequency of the embedded microprocessor.
T4240NSN7TTB FeaturesPowerPC e6500 Core
T4240NSN7TTB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
T4240NSN7TTB Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 1932-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ T4 |
| Published | 1999 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.025V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1932 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.055V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.995V |
| Speed | 1.8GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e6500 |
| Clock Frequency | 133.3MHz |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Ethernet | 1Gbps (16), 10Gbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 12 Core 64-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | I2C, MMC/SD, PCIe, RapidIO, SPI, UART |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 45mm |
| Height Seated (Max) | 3.33mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |