T4241NXN7PQB OverviewSince the microprocessor is packed in 1932-BBGA, FCBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 24 Core 64-Bit cores and 24 Core 64-Bit bus widths. K-40°C~105°C TAw what the operating temperature is around -40°C~105°C TA. In the series QorIQ T4, it is found. PowerPC e6500 processors are embedded in this CPU. There are DDR3, DDR3L RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with I2C, MMC/SD, PCIe, RapidIO, SPI, UART interfaces are designed to serve users better. 1.8V 2.5V is the I/O speed of this CPU. It is a MICROPROCESSOR, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. Turning on and running the embedded microprocessor with a 1.025V voltage supply should be possible. 1.055V is its maximum supply current. There is a wide width of 64 on the external data bus of this CPU. There is 133.3MHz clock frequency for the microprocessor.
T4241NXN7PQB FeaturesPowerPC e6500 Core
T4241NXN7PQB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
T4241NXN7PQB Microprocessor applications.
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 1932-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ T4 |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | 3A991.A.1 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.025V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1932 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.055V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.995V |
| Speed | 1.5GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e6500 |
| Clock Frequency | 133.3MHz |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V |
| Ethernet | 1Gbps (13), 10Gbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 24 Core 64-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | I2C, MMC/SD, PCIe, RapidIO, SPI, UART |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure Debug, Tamper Detection, Volatile key Storage |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 45mm |
| Height Seated (Max) | 3.33mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |