TAS3002PFB OverviewThe product comes in a case with the letter Tray. The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 48-TQFP case embeds it. It has 2 channels. Audio Signal Processor functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Digital Audio Interfacing directions. Votage is provided within 3V~3.6V. A temperature range of 0°C~70°C TA is used by this device. The device's related specifications can be found here: 24 b. 48-TQFP (7x7) packages the device.
TAS3002PFB FeaturesWith 48-TQFP channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
TAS3002PFB ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TAS3002PFB Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Function | Audio Signal Processor |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Specifications | 24 b |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 137.410139mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TAS3002 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |