TAS3103ADBTR OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The device is with 3 channels. This part includes Audio Signal Processor functions for your reference. The device can be applied in Digital Audio Interfacing. It is supplied votage within 3V~3.6V. This device operates temperature at the range of 0°C~70°C TA. The number of terminations on the chip is 38. Similar parts can be found by searching for the TAS3103 family. There are 38 pins accessible on the chip. It is mounted by Surface Mount. It can handle a supply voltage of 1.8V. The total number of IC chip bits is 48. This device has a total of DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral IC Type. When operating at a frequency of 135MHz, it can perform with good efficiency.
TAS3103ADBTR FeaturesWith 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
Supply voltage at 1.8V volts
with 48 bits
TAS3103ADBTR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS3103ADBTR Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 38 |
| Weight | 124.000814mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 38 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 135MHz |
| Base Part Number | TAS3103 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Number of Bits | 48 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Length | 9.7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Specifications | - |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 38-TSSOP |
| Package | Retail Package |
| Mfr | Glenair |
| Series | * |