| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Product Status | Not For New Designs |
| Function | Audio Signal Processor |
| Applications | Audio |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Specifications | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Package / Case | 38-PowerTFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 38-HTSSOP |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 38 |
| Weight | 130.010913mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 38 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 135MHz |
| Base Part Number | TAS3108 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C |
| RAM Size | 14kB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Number of Bits | 48 |
| Data Bus Width | 32b |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 3072 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1.15mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |