THS4130IDGNR OverviewA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad case is used to package the op amp. Differential-type instrumentation amplifiers are used in this application. The case in which buffer amplifier is delivered is called a Cut Tape (CT) case. It is estimated that there will be 8 terminations in the next few months. There are a total of 8 pins on this op amp. It is important to remember that this op amp should be operated at a voltage of 5V volts. There are 8 pins on this chip. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 2mV. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -40°C~85°C . An 12.3mA volt supply current is needed for this linear amplifier to operate. There should be no change in the voltage gain. There are 1 channels on the operational amplifiers. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 15V. The instrumentation amplifier is packed in the form of TR. 34MOhm should be the range of resistance for the linear amplifier.
THS4130IDGNR Features8 Pins
supply voltage of 5V
78dB voltage gain
Resistance of 34MOhm
THS4130IDGNR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS4130IDGNR Instrumentational OP Amps applications.
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 24.408939mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 34MOhm |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 1.71W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | THS4130 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 12.3mA |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Power Dissipation | 1.71W |
| Min Input Voltage | 1.23V |
| Slew Rate | 52V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | Differential |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 2μA |
| Max Input Voltage | -700mV |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4V~33V ±2V~16.5V |
| Output Current per Channel | 85mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Bandwidth | 150MHz |
| Gain Bandwidth Product | 225MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 170000 kHz |
| Voltage Gain | 78dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 6μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 73dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 200μV |
| Settling Time | 78 ns |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| -3db Bandwidth | 80MHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 6μA |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Max I/O Voltage | 2mV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.5μA |
| Height | 1.1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 1.02mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |