THS4505DGN OverviewOp amp is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad case. Op amps are Differential types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tube case. The number of terminations approaches 8. Linear amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that op amp should be run at 5V. Linear amplifier includes 8 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 7mV voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges -40°C~85°C. Operational amplifier can operate supply current at 16mA. The voltage gain should stay at 54dB. Op amp has total of 1 elements. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 5V voltage. Op amp resistance should stay within the range of 10MOhm.
THS4505DGN Features8 Pins
supply voltage of 5V
54dB voltage gain
Resistance of 10MOhm
THS4505DGN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS4505DGN Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 24.408939mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 10MOhm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 1.71W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | THS4505 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Power Dissipation | 1.71W |
| Max Supply Current | 17mA |
| Slew Rate | 1800V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | Differential |
| Common Mode Rejection Ratio | 74 dB |
| Current - Input Bias | 4μA |
| Max Input Voltage | -2.7V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~15V ±2.25V~7.5V |
| Output Current per Channel | 130mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7mV |
| Bandwidth | 260MHz |
| Gain Bandwidth Product | 210MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 210000 kHz |
| Voltage Gain | 54dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 5.2μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 4mV |
| Settling Time | 20 ns |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| -3db Bandwidth | 20MHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 4.6μA |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Max I/O Voltage | -7mV |
| Height | 1.1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 1.02mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |