THS4531IDR OverviewThere is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case package that contains the instrumentation amplifiers. The instrumentation amplifier in this picture is of the Differential-type. Upon delivery, op amp ic is packaged in a Tape & Reel (TR) case. We are approaching the 8h termination of the year. In total, there are 8 pins on this op amp ic. This linear amplifier should be powered by an 2.7V battery. 8 pins are located on the operational amplifiers. The input offset voltage is 200μV. This electrical part should be mounted using type Surface Mount. In terms of operating temperatures, this buffer amplifier works very well at a temperature of around -40°C~125°C . The buffer amplifier is capable of operating from a supply current of 250μA . It is recommended to keep the voltage gain at 114dB at all times. One of the many benefits of this op amp ic is that it emits Differential, Rail-to-Rail signals. The total number of elements in this buffer amplifier is 1. This linear amplifier pack is based on the TR axis.
THS4531IDR Features8 Pins
supply voltage of 2.7V
114dB voltage gain
Output Type: Differential, Rail-to-Rail
THS4531IDR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS4531IDR Instrumentational OP Amps applications.
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Base Part Number | THS4531 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Differential, Rail-to-Rail |
| Number of Elements | 1 |
| Power Supplies | 2.7/5V |
| Operating Supply Current | 250μA |
| Nominal Supply Current | 250μA |
| Output Current | 50mA |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Slew Rate | 390V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | Differential |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Current - Input Bias | 160nA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V~5.5V ±1.25V~2.75V |
| Output Current per Channel | 25mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200μV |
| Bandwidth | 27MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 30000 kHz |
| Voltage Gain | 114dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 108dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Settling Time | 60 ns |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| -3db Bandwidth | 36MHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.29μA |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 1mV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.05μA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |