THS7303PWR OverviewA Tape & Reel (TR) is used to package class d amplifier.Consequently, class d amp is available in package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).This amplifier lends itself well to 2:1 Multiplexer-Amplifier because of its high performance.A Surface Mount mounting method is used to connect audio power amplifier to the PCB.The 3 circuits provide audio ic's enhanced flexibility.In order to find audio amp, use its base part number THS7303.A pin count of 20 can be found on audio digital amplifier.20 terminations are present in digital amplifier.Its -3db bandwidth is 190MHz.Audio amplifier runs on 18.9mA supply current.In this case, there are 20 pins used in amplifier ics construction.If the temperature is less than 85°C, the system should operate.It is recommended to keep the operating temperature at least -40°C.Channels available at the moment total 3.Consumer IC type VIDEO AMPLIFIER is used in this amplifier.Mounting is done with Surface Mount.In order for the audio amplifier to work normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 2.7V.It is set to 5V as the maximum supply voltage (Vsup).As a result, the output current is set to 70mA.As far as its supply type is concerned, it is Single.
THS7303PWR Features20 pins
3 channels
THS7303PWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS7303PWR Video Amps and Modules applications.
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 78.187985mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | 2:1 Multiplexer-Amplifier |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | THS7303 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Operating Supply Current | 18.9mA |
| Nominal Supply Current | 16.6mA |
| Output Current | 70mA |
| Slew Rate | 320V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.6V~5.5V |
| Output Current per Channel | 85mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 41000 kHz |
| Gain | 6 dB |
| -3db Bandwidth | 190MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |