THS8134BCPHP OverviewPackage 48-PowerTQFP includes it.The Tray package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to 0°C~70°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding Video DAC.This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of 3V~5.25V, the circuit should be re-built.Total, there are 48 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.In case you're looking for parts with similar specifications, try searching "THS8134".The voltage to be applied to this data acquisition unit is 5V.In terms of pin count, it has a total of 48 pins.The device is equipped with a high resolution 8-bit data acquisition system.A total of 48 pins are present on the unit.The device can be powered by 5.25V.For best performance, DAC channels 3 are used.Be aware when the supply voltage climbs up near 167mA.
THS8134BCPHP FeaturesSurface Mount acquisition unit
8-Bit acquisition unit
5.25V unit
THS8134BCPHP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS8134BCPHP ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-PowerTQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 133.611302mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Video DAC |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 710mW |
| Voltage - Supply | 3V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | THS8134 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Polarity | Unipolar |
| Number of Bits | 8 |
| Supply Current-Max | 167mA |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 80 Msps |
| Settling Time | 9 ns |
| Sampling Rate (Per Second) | 80M |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.2 LSB |
| Max Frequency | 80MHz |
| Input Bit Code | OFFSET BINARY |
| Input Capacitance | 7pF |
| Conversion Rate | 80 Msps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 53 dB |
| Analog Output Voltage-Max | 2.4V |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Number of DAC Channels | 3 |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |