TL026CD OverviewTube is how class d amplifier's packaged.This is accessible in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package to save space.It is an excellent choice for Automatic Gain Control (AGC) due to audio amplifiers high performance.The PCB is mounted using the Surface Mount method.In order to audio amp, use the base part number TL026.The pin count is 8.There are 8 terminations in digital amplifier.A supply current of 22mA is required to operate audio amplifier.8 pins are used to construct amplifier ic.A temperature of less than 70°C should be used for operation.The operating temperature should be at least 0°C.Currently, there are 1 channels available.The 6V supply voltage allows for high efficiency.Normally, the supply voltage (Vsup) should be above 3V.Vsup is set to 8V as the maximum supply voltage.During use, 16V is provided as a supply voltage.A voltage of 38.59dB is gained by the audio amplifier ic.A digital IC is used in this audio amp, which is ANALOG CIRCUIT.
TL026CD Features8 pins
1 channels
TL026CD ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL026CD Video Amps and Modules applications.
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129mg |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Automatic Gain Control (AGC) |
| Max Power Dissipation | 725mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 6V |
| Base Part Number | TL026 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 16V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 8V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 22mA |
| Nominal Supply Current | 27mA |
| Power Dissipation | 725mW |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±3V~8V |
| Output Current per Channel | 4mA |
| Bandwidth | 50MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -6V |
| Voltage Gain | 38.59dB |
| Dual Supply Voltage | 6V |
| Input Bias Current | 30μA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |