TL074BCN OverviewPackaging for the buffer amplifier is in the form of a 14-DIP (0.300, 7.62mm) case. A J-FET-type buffer amplifier is shown here. There is a Tube case that is delivered with the instrumentation amplifiers. A total of 14 terminations have been reported in the past few weeks. Buffer amplifier has a total of 14 pins on it. I would like you to keep in mind that this buffer amplifier needs to be run at a voltage of 15V. An 14-pin op amp ic is included in the package. With regards to the offset voltage of the input, buffer amplifier is rated at 3mV. For this electrical component, the recommended mounting type is Through Hole, which is the most common. The buffer amplifier functions well at 0°C~70°C as far as operating temperature is concerned. Using a supply current of 1.4mA , this buffer op amp will be able to operate. Keeping the voltage gain at 106.02dB is the best course of action. 4 channels are available on the instrumentation amplifier. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 18V.
TL074BCN Features14 Pins
supply voltage of 15V
106.02dB voltage gain
TL074BCN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL074BCN Instrumentational OP Amps applications.
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | TL074 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Power Supplies | +-15V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 1.4mA |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Slew Rate | 13V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | J-FET |
| Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| Current - Input Bias | 65pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±5V~15V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3mV |
| Bandwidth | 3MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 3000 kHz |
| Voltage Gain | 106.02dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.007μA |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 2mV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.0002μA |
| Programmable Power | NO |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Max I/O Voltage | 3mV |
| Power | NO |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.002μA |
| Height | 5.08mm |
| Length | 19.3mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |