TL16C2550IRHB OverviewUART is available in the cost-effective 32-VFQFN Exposed Pad package.There are 2, DUART channels used for transmission.In terms of packaging, Tray is adopted.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.32 terminations are used as parts of its configuration.The supply voltage of 5V is provided for its operation.This electronic part is Active at present.There are 2 serial I/Os working as a way for data communication.UART can be mounted through a way of Surface Mount.UART operates wUARTh the supply voltage of 1.8V~5V.This electronic device is a type of 32-pin IC.The clock frequency of this IC is measured at 24MHz.The operating temperature should not exceed -40°C to ensure normal work for a long time.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.32 pins are designed to form the basis of its configuration.UART possesses some characteristics of Internal Oscillator.UART is mounted in the way of Surface Mount.The supply voltage of 5V is provided for its high-efficiency operation.Moreover, it is also able to perform ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 10MHZ.TL16C2550 is used as its base part number.The supply current of 1.5mA is an allowable maximum value.Universal asynchronous receiver-transmitter operates wUniversal asynchronous receiver-transmitterh the supply current of 7.5mA, which is suUniversal asynchronous receiver-transmitterable for specific application.Various information is stored in the memory with a size of 16B.
TL16C2550IRHB Features2 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 10MHZ
TL16C2550IRHB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C2550IRHB UARTs applications.
Factory automation and process control
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 71.809342mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Internal Oscillator |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 10MHZ |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V~5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | TL16C2550 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Memory Size | 16B |
| Operating Supply Current | 7.5mA |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| Max Supply Current | 1.5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| Data Rate (Max) | 1.5Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |