TL16C450FN OverviewThe 44-LCC (J-Lead) package is the most cost-effective.Transmission uses 1, UART channels.As far as packaging is concerned, Tube is used.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.As part of its configuration, it uses 44 terminations.UART operates on 5V supply voltage.Currently, this electronic part is Active.As a way to communicate data, the board has 1 serial I/Os.Mounting is possible through Surface Mount.This device operates at 4.75V~5.25V.There are 44 pins on this electronic device.UART is important that the operating temperature does not exceed 0°C in order for the machine to perform normally for a long time.It is important to keep the operating temperature below 70°C to ensure a long working period.A device's configuration is based on its 44 pins.The way of mounting it is Surface Mount.With power supplies of 5V, electronic designers can use it reliably and efficiently.5V is the supply voltage provided for high-efficiency operation.Its base part number is TL16C450.10mA is the maximum allowable supply current.
TL16C450FN Features1 serial I/Os
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
TL16C450FN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C450FN UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Weight | 2.265694g |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 3.072MHz |
| Base Part Number | TL16C450 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1, UART |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Max Supply Current | 10mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 256 kbps |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| RAM (words) | 0 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.03125 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Height | 4.57mm |
| Length | 16.59mm |
| Width | 16.59mm |
| Thickness | 4.06mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |