TL16C451FN OverviewUART is available in the cost-effective 68-LCC (J-Lead) package.There are 1, UART channels used for transmission.In terms of packaging, Tube is adopted.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.68 terminations are used as parts of its configuration.The supply voltage of 5V is provided for its operation.This electronic part is Active at present.There are 1 serial I/Os working as a way for data communication.UART can be mounted through a way of Surface Mount.UART operates wUARTh the supply voltage of 4.75V~5.25V.This electronic device is a type of 68-pin IC.The clock frequency of this IC is measured at 5.71MHz.The operating temperature should not exceed 0°C to ensure normal work for a long time.The operating temperature should be in excess of 70°C to ensure the normal work for a long time.68 pins are designed to form the basis of its configuration.UART possesses some characteristics of Printer Port.UART is mounted in the way of Surface Mount.UART is reliable and efficient for electronic designers to use when power supplies of 5V are provided.The supply voltage of 5V is provided for its high-efficiency operation.Moreover, it is also able to perform CENTRONIX PRINTER INTERFACE.TL16C451 is used as its base part number.The supply current of 10mA is an allowable maximum value.There are 8 I/Os designed to transfer data.
TL16C451FN Features1 serial I/Os
Clock frequency of 5.71MHz
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
CENTRONIX PRINTER INTERFACE
8 I/Os
TL16C451FN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C451FN UARTs applications.
Factory automation and process control
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 68 |
| Weight | 4.869796g |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Printer Port |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 68 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | CENTRONIX PRINTER INTERFACE |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | TL16C451 |
| Pin Count | 68 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1, UART |
| Number of I/O | 8 |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Max Supply Current | 10mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 5.71MHz |
| Data Rate | 256 kbps |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| RAM (words) | 0 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Bus Compatibility | IBM PC-AT |
| Data Transfer Rate-Max | 0.03125 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| With Modem Control | Yes |
| Height | 4.57mm |
| Length | 24.23mm |
| Width | 24.23mm |
| Thickness | 4.06mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |