TL16C550CIPTR OverviewIn the 48-LQFP package, you can get the product at a low cost.UART is possible to transmUART on 1, UART channels.In terms of packaging, Tape & Reel (TR) is used.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 48 terminations used in its configuration.To operate it, 5V is provided as the supply voltage.In the present state, this electronic part is Active.In order to communicate data, there are 1 serial I/Os.Surface Mount is a way to mount it.3V~5.25V supply voltage is required to operate it.An IC with 48 pins is what this device is.A frequency of 16MHz is measured for this IC.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed -40°C.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed 85°C.In its configuration, it is designed around the 48 pins.The mounting method is Surface Mount.UART operates at a high efficiency due to the voltage supply of 5V.Furthermore, ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ can also be performed.In order to identify this part, its base part number is TL16C550.Maximum supply current is 8mA.
TL16C550CIPTR Features1 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ
TL16C550CIPTR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C550CIPTR UARTs applications.
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 181.692094mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TL16C550 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1, UART |
| Nominal Supply Current | 8mA |
| Max Supply Current | 8mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 16MHz |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.125 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Height | 1.6mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |