TL16C550DIRHB OverviewThe package 32-VFQFN Exposed Pad offers the best value.Transmission is done through 1, UART channels.Tube is adopted for packaging.As its uP/uC/Peripheral ICs type, SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used.In its configuration, 32 terminations are used.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.The current status of this electronic part is Active.As a means of transferring data, there are 1 serial I/Os.Through Surface Mount, it can be mounted.With a supply voltage of 2.25V~5.5V, it operates.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 32 pins.This IC measures its clock frequency at 24MHz.UART is important to keep the operating temperature below -40°C to ensure a long working period.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 85°C.The 32 pins form the basis for its configuration.Using Surface Mount, it is mounted.Its high-efficiency operation depends on a supply voltage of 5V.Additionally, it can perform ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY.A base part number of TL16C550 is used for this product.Supply currents up to 8mA are allowed.
TL16C550DIRHB Features1 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY
TL16C550DIRHB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C550DIRHB UARTs applications.
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 71.809342mg |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | TL16C550 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1, UART |
| Nominal Supply Current | 8mA |
| Max Supply Current | 8mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |