TL16C550DIRHBG4 OverviewIn the VQFN EP package, you can get the product at a low cost.UART is possible to transmUART on 1 channels.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 32 terminations used in its configuration.To operate it, 5V is provided as the supply voltage.In order to communicate data, there are 1 serial I/Os.An IC with 32 pins is what this device is.A frequency of 24MHz is measured for this IC.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed -40°C.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed 85°C.In its configuration, it is designed around the 32 pins.The mounting method is Surface Mount.Maintaining a voltage below 5.5V will ensure reliability.UART is important to keep the supply voltage above 2.25V in order to ensure reliabilUARTy.UART operates at a high efficiency due to the voltage supply of 5V.Furthermore, ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY can also be performed.Maximum supply current is 8mA.
TL16C550DIRHBG4 Features1 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY
TL16C550DIRHBG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C550DIRHBG4 UARTs applications.
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | VQFN EP |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 71.809342mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Nominal Supply Current | 8mA |
| Max Supply Current | 8mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Data Rate | 1.5 Mbps |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Height | 900μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |