TL16C550DIZQS OverviewThe transmission of information is carried out through 1 channels.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.In order to configure this device, 24 terminations are used.In order for it to operate, a voltage of 5V must be provided.Data communication is supported by 1 serial I/Os.This electronic device belongs to the 24-pin IC family.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of -40°C.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.The 24 pins are at the core of the device's configuration.Providing 2.5/5V power supplies is reliable and efficient for electronic designers.Furthermore, it was shown to be capable of performing ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY.Keeping the supply voltage below 5.5V is crucial for normal operation.Maintaining the supply voltage above 4.5V is crucial to ensuring normal operation.
TL16C550DIZQS Features1 serial I/Os
Power supplies of 2.5/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY
TL16C550DIZQS ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C550DIZQS UARTs applications.
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Number of Terminations | 24 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |