TL16C552AIFNR OverviewThere is a cost-effective PLCC package available for this product.The transmission of data takes place over 2 channels.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 68 terminations.For its operation, it requires a supply voltage of 5V.Data is communicated via 2 serial I/Os.Electronic devices such as this are known as 68-pin integrated circuits.There is 16MHz clock frequency measured on this IC.The configuration of this device is based on the 68 pins.85°C is the maximum temperature that it can operate at.When power supplies are provided of 5V, it is reliable and efficient for electronic designers.In order for the device to operate efficiently, 5V is the supply voltage.Furthermore, it has the ability to perform ENHANCED BIDIRECTIONAL PRINTER PORT as well.A minimum of -40°C is required for operation.
TL16C552AIFNR Features2 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
ENHANCED BIDIRECTIONAL PRINTER PORT
TL16C552AIFNR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C552AIFNR UARTs applications.
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
| Package / Case | PLCC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 68 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 68 |
| Additional Feature | ENHANCED BIDIRECTIONAL PRINTER PORT |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 68 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 16MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Bus Compatibility | IBM PC-AT |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |