TL16C552FN OverviewThis product is available in a cost-effective package called 68-LCC (J-Lead).The transmission is conducted over 2, DUART channels.Tube is used in terms of packaging.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.The configuration of this device includes 68 terminations.For its operation, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.As of right now, this electronic part is in a Active status.There are 2 serial I/Os available for communication of data.A method of mounting it is through Surface Mount.There is a voltage supply of 0 volts for the device.The electronic device is a type of integrated circuit with a pin count of 68.There is a 8MHz clock frequency for this IC.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 0°C.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 70°C.The configuration relies on the 68 pins.There are some characteristics of Printer Port that are present in it.Surface Mount is the method used to mount it.If the power supply is set to 5V, it is reliable and efficient for electronic designers.UART operates at 5V voltage to maintain high efficiency.TL16C552 is set as the base part number for the part.Universal asynchronous receiver-transmitter is allowed to have a maximum supply current of 50mA.A supply current of 50mA is appropriate for specific applications.There is a lot of information stored in the memory with the size 16B.A total of 8 I/Os are available for the transfer of data.
TL16C552FN Features2 serial I/Os
Clock frequency of 8MHz
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
8 I/Os
TL16C552FN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C552FN UARTs applications.
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 68 |
| Weight | 4.869796g |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Printer Port |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 68 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | TL16C552 |
| Pin Count | 68 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Memory Size | 16B |
| Operating Supply Current | 50mA |
| Number of I/O | 8 |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Max Supply Current | 50mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 8MHz |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| RAM (words) | 0 |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Bus Compatibility | IBM PC-AT |
| Data Transfer Rate-Max | 0.0625 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 16 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Height | 4.57mm |
| Length | 24.23mm |
| Width | 24.23mm |
| Thickness | 4.06mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |