TLV2542IDR OverviewThe analogue to digital converter is designed with 12 Bits.The AD converter is embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 8 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3.3V.The A/D converter has 2 channels.The is equipped with 8 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 200k Hz.The input type of this electronic AD converter is Single Ended.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that MUX-S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 8 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 2.7V~5.5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.5 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to TLV2542 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Supply types can be categorized by Single.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.7V~5.5V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.5V.It operates with the minimal supply voltage of 2.7V.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 3.3V.The ADC converter operates from 3/5V power supplies. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 2.8mW.The number of channels is growing strong/weak: 2.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 200 ksps.There are 1 A/D converters, which are used to convert an analog signal like voltage to digital form so that it can be read and processed by a microcontroller. The ADC converter consists of 1 elements.The digital converter operates with the minimal supply voltage (DC) of 2.7V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage (DC) of 5.5V.
TLV2542IDR Features1 Functions
8 basic kinds of terminations
8 pin count
Minimal supply voltage of 2.7V
3/5V power supplies
1 elements
Maximal supply voltage (DC) of 5.5V
TLV2542IDR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV2542IDR ADC applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 2.8mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | TLV2542 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 1.3mA |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 2.8mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 200 ksps |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 84 dB |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |