TLV320AC56CDW OverviewWith Tube, it comes in a case. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case, it is embedded. On the chip, there are 20 terminations. VBAP™-series components are used in this electrical component. 3V is the maximum supply voltage it can handle. 20 pins are on the chip. It uses a telecom IC type BASEBAND CIRCUIT. Only use it at temperatures below 70°C.
TLV320AC56CDW FeaturesWith 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
Supply voltage at 3V volts
TLV320AC56CDW ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TLV320AC56CDW Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Series | VBAP™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Telecom IC Type | BASEBAND CIRCUIT |
| Length | 12.8mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |