TLV320ADC3100IRGER OverviewADCs/DACs is included in package 24-VFQFN Exposed Pad.A Tape & Reel (TR) package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at -40°C~85°C for normal operation.This outstanding ADC, Audio can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Surface Mount.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read 1.65V~1.95V 2.7V~3.6V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.In total, there were 24 terminations.High performance is available here with 1 functions.Using 2 channels, this unit can efficiently perform complex tasks.Find similar parts by searching "TLV320ADC3100".A voltage exceeding 3.6V is prohibited for supply of the part.
TLV320ADC3100IRGER FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
TLV320ADC3100IRGER ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320ADC3100IRGER ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, Audio |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 1.65V~1.95V 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TLV320ADC3100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Channels | 2 |
| Data Interface | I2C, I2S |
| Sampling Rate (Per Second) | 8k ~ 96k |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |